JAWA & CZ

No Bike No live

Akumulator.

Wszystkim wiadomo że bez sprawnego akumulatora ciężko uruchomić własną maszynę, a wystarczy znać podstawowe wytyczne odnośnie obsługi akumulatora.

Rodzaj posiadanego przez nas akumulatora zależy od modelu motocykla.
Jawa jak i CZ posiadały różne silniki: wersje 12 voltową i 6. Należy samemu zweryfikować jaki akumulator musimy posiadać lub jaki powinien być. Najprostszym sposobem na określenie modelu silnika jest zdjęcie prawej pokrywy silnika (w motocyklach CZ) jeżeli naszym oczom pokaże się prądnica to będzie to wersja 6 volt, jeżeli alternator to 12 volt.
Jeżeli nie wiesz jak wygląda prądnica lub alternator odsyła Cię do art. o elektryce.

Z racji tego że zbliża się koniec sezonu, w przypadku gdy już nie będziemy korzystać z naszego pojazdu należy bezwzględnie wyjąć akumulator z motocykla. Przechowywać go najlepiej jest w piwnicy lub w pomieszczeniu gdzie temperatura nie będzie przekraczać 15 C. Co jest bardzo istotne w okresie zimowania należy go doładowywać prostownikiem o małym natężeniu prądu, zwykle wystarcza raz na miesiąc.

 Końcowa faza ładowania będzie objawić się silnym gazowaniem elektrolitu we wszystkich ogniwach. Podczas doładowywania należy wszystkie korki poszczególnych ogniw wykręcić.

W okresie letnim należy do 2 tygodnie sprawdzać poziom elektrolitu w akumulatorze, a ewentualne braki uzupełniać wodą destylowaną.  Wodę wlewać do każdej z cel aż po do kreski o oznaczeniu max.

Może się zdażyć że w akumulatorze wyparowała znaczna część elektrolitu wtedy możemy uzupełnić brak roztworem elektrolitu (uwodnionego kwasu siarkowego)  o gęstości 1,28 kg/l w temperaturze +25°C do każdej z cel aż po górną krawędź. Jednak przed tą operacją należy wylać zawartość akumulator.

Gdy będziemy przyłączać ponownie  akumulatora do instalacji motocykla należy pamiętać o przyłączeniu bieguna ujemnego „-" do masy pojazdu (przewód w kolorze białym). W przeciwnym razie może nastąpić uszkodzenie regulatora napięcia lub alternatora.
W razie nadmiernego napełnienia akumulatora elektrolitem lub nadmiernego uzupełnienia wodą destylowaną nadmiar jego zostaje usunięty samoczynnie przez przewód odprowadzający. Trzeba jednak sprawdzić, czy przewód ten nie jest zatkany oraz czy jego koniec jest wyprowadzony tak, aby wyciekający elektrolit nie uszkodził lakierowanych części motocykla. Dobrym sposobem na to jest kupienie przewodu przezroczystego do paliwa, połączenie go z rurką odpowietrzającą i takie poprowadzenie aby cały nadmiar który odparowuje podczas eksploatacji wyciekał bezpośrednio na podłoże.

Konserwacja akumulatora:
- akumulator i jego elektrody utrzymywać w czystości i chronić przed wilgocią

- śruby łączeniowe i końcówki przewodów nasmarować (np. wazeliną techniczną) w celu zabezpieczenia przed korozją

- przynajmniej raz w miesiącu sprawdzić poziom elektrolitu w poszczególnych ogniwach, a w razie potrzeby uzupełnić wodą destylowaną

- akumulator nie użytkowany (np. w okresie zimowym) doładować co miesiąc, ponieważ ulega on samoczynnemu rozładowaniu; stan naładowania akumulatora kontroluje się mierżąc gęstość elektrolitu za pomocą areometru.
Podczas eksploatacji motocykla zaciski przewodów muszą być trwale połączone z biegunami akumulatora. Należy więc kontrolować występujące tam połączenia śrubowe. Z uwagi na zastosowanie elementów półprzewodnikowych w obwodzie ładowania praca silnika bez przyłączonego akumulatora jest niedopuszczalna. W razie spawania łukiem elektrycznym (np. elementów ramy) trzeba odłączyć w motocyklu zaciski prostownika oraz regulator napięcia.


Pojemność akumulatorów odpowiednio w instalacji:

 * 12 volt - 5,5 Ah

* 6 volt - 15 Ah


Schematy prostowników do samodzielnej zabudowy będą opublikowane w innym artykule.
Wszelkie sugestie i schematy  odnośnie prostowników można przesyłać na maila.


Wszelkie kopiowanie i rozpowszechnianie bez zgody autora > Zabronione!!